Записатись до лікаря
Залишилося 1000 символів
Записатись до лікаря

Аритмія: як нормалізувати серцевий ритм

Захворювання серцево-судинної системи можуть спровокувати не тільки різке погіршення самопочуття, а й смерть хворого. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, щорічно фіксуються більш 17,5 мільйона смертей, пов'язаних з патологіями головного «мотора» людського організму. Це страшні цифри, які мають тенденцію до збільшення.

Що дивує в цій ситуації? В першу чергу хочеться звернути увагу на зворотність і передбачуваність недуг. У більшості випадків важкі наслідки можна було запобігти, виконуючи нескладні рекомендації (відмова від нікотину, зловживань алкоголем, малорухливий спосіб життя). Важливими є й планові огляди в спеціалізованих установах. Особливу увагу на своє здоров'я потрібно звернути людям, що потрапляють в групу ризику, що страждають від аритмії або гіпертонії.

Головні джерела порушень серцевого ритму

Що таке аритмія? Під таким терміном ми, медичні працівники клініки, розуміємо будь-які збої в частоті скорочення серцевого м'яза. Причому відхилення від норми можуть бути пов'язані як з негативним зміною стану «насоса», що переганяє кров, так і з неорганічними функціональними факторами.
Звичайно, впадати в паніку при перших симптомах патологічного стану не варто. Аритмія серця нерідко виникає і у абсолютно здорових людей. Наприклад, прискорення биття фіброзно-м'язового органу може супроводжувати фізичні перевантаження, хвилювання або навіть протягом банальну застуду. Але і недооцінювати небезпеку не можна, нерідко різкі напади стають провісниками інфаркту.
Під час медичного огляду прискорення або уповільнення ритму може вказувати на ішемічну хворобу, серцеву недостатність, міокардит, порок серця і інші недуги. У цьому випадку лікар призначає адекватне лікування і строгий контроль негативних зовнішніх чинників.
Якщо ж під час діагностики хвороби серцево-судинної системи виявлені не були, то варто перевіритися на:

 • цукровий діабет та інші захворювання ендокринного характеру;
 • порушення балансу мікроелементів в клітинах міокарда (калію, магнію, натрію);
 • патологічні стани, пов'язані з артеріальним тиском (гіпертонією).

Також слід згадати про те, що миготлива аритмія може стати наслідком лікування фармакологічними засобами, схильності до сильних емоційних стресів, механічних травм голови, онкологічних недуг або клімаксу.

Як не пропустити ознаки збоїв в роботі серця

Здавалося б, не помітити порушення ритму скорочень головною м'язи тіла неможливо. Насправді аритмія нерідко протікає практично безсимптомно. Людина не відчуває ніяких негативних змін у здоров'ї, а несильні напади відносить до банальної втоми або фізичного навантаження.
Запідозрити патологічний стан можна по наступних проявах:

 • уповільнення або аномальне прискорення пульсу без видимих ​​причин;
 • больовий синдром, відчуття здавленості в області грудей;
 • запаморочення, нудота;
 • втрата свідомості.

Звичайно, такі ознаки відчуваються людьми по-різному. Одні важко переносять напади, дотримуючись постільнго режиму, інші - не замислюються про наслідки і ризикують власним життям, не звертаючи уваги на погіршення здоров'я.
Серцева аритмія легко підтверджується апаратними способами діагностики. Якщо під час огляду і опитування хворого у лікаря виникають підозри на хворобу, то призначаються ехокардіографія, ультразвукове дослідження грудної клітини і електрокардіографія (добова або багатоденна).
При обстеженні визначаються наявність і вид аритмії. У сучасній медицині такий патологічний стан прийнято розділяти на кілька підтипів:

 • тахікардія пароксизмальна (правильний, але аномально частий пульс до 240 ударів в хвилину);
 • миготлива аритмія (хаотичне скорочення серцевого м'яза);
 • екстрасистолія (завмирання або посилення ритму через позачерговості скорочень);
 • блокада (тимчасове або повне зникнення пульсу);
 • аритмія дихальна (може виникати у дитини чи підлітка, характеризується неправильним чергуванням поштовхів крові).

Найбільш небезпечним вважається безладне скорочення «мотора» організму. При цьому нерідко відбувається різке погіршення самопочуття у вигляді судом, втрати свідомості, хрипкого дихання.

Терапія і профілактика аритмії

У наш час відкритості і повної доступності інформації багато людей роблять страшну помилку - займаються самолікуванням. Важливо розуміти, що проблеми з серцем - це дуже серйозно. Можна вилікувати застуду чи вивих ноги в домашніх умовах, але боротися з патологіями судинної системи можливо виключно під суворим контролем досвідченого лікаря. Тільки в цьому випадку буде гарантована правильність впливу на джерело проблем.
Аритмія добре піддається терапії. Лікування умовно поділяють на три групи:

 • Фармакотерапія. Використання спеціальних лікарських препаратів відноситься до найбільш популярних способів нормалізації серцевого ритму. Вибір таких засобів просто величезний (бета-блокатори, калієві, кальцієві, натрієві канали). Головне - точно дотримуватися рекомендацій фахівця і уважно вивчити інструкцію. Без рецепта можливе використання тільки вітамінних комплексів.
 • Хірургія. Такий метод терапевтичного впливу показаний людям, що страждають від супутніх захворювань серця. Оперативне втручання, установка електронних кардіостимуляторів та інших приладів, що підтримують життя хворого, стають необхідністю в разі неефективності класичного медикаментозного лікування.
 • Допоміжна терапія. Аритмію можна придушити і без застосування небезпечних ліків. При легкій формі патологічного стану дозволені і рекомендовані заняття легкими видами спорту (йога, плавання, гімнастика), зміна повсякденного меню (відмова від жирного, гострого, солоного, смаженого). У денний раціон потрібно ввести велику кількість фруктів, овочів, риби, насіння, молочних продуктів.

Добре себе зарекомендували і народні рецепти. Але ефективність використання корисних властивостей різних рослин безпосередньо залежить від оцінки стану хворого профільним фахівцем. Як додаткові засоби, що входять до складу комплексного лікування, застосовують відвар квіток глоду, настойку хвоща, меліси, календули.
Напевно, всі люди знають, що запобігти недузі легше, ніж довго і болісно з ним боротися. І аритмія не виняток з цього правила. Відстрочити відвідування кардіолога можна, виконуючи прості правила здорового способу життя:

 • строгий контроль здоров'я (своєчасна терапія будь-яких інфекційних, вірусних хвороб, патологій ендокринної та серцево-судинної систем);
 • дотримання правильного режиму дня (повноцінний сон і рівномірний розподіл навантаження);
 • відмова від шкідливих звичок (слід перемогти нікотинову залежність, зменшити споживання енергетиків, алкоголю);
 • нормалізація ваги (ожиріння може негативно вплинути на пульс).

І останнє, але не менш важливе правило - позитивний погляд на світ. Радіючи, отримуючи задоволення від спілкування з близькими, уникаючи конфліктів і стресів, можна продовжити здоров'я серця на довгі роки.

Новини

 • 1

Copyright © 2018. Symbiotyka cardio. Сайт створено в pbb.lviv.ua